Apple Dağıtım Programları DEP
Dep ID:A3E20A0
Apple Dağıtım Programları nedir?
Apple Dağıtım Programları şunları yapmanıza yardımcı olacak bir programlar paketidir:
Aygıt Kayıt Programı (DEP): Dağıtım yapmak için Apple aygıtlarını mobil aygıt yönetimine kaydetmeyi otomatikleştirmek.
Volume Purchase Program (VPP): Uygulama ve kitapları toplu olarak satın almak ve uygulamaları aygıtlara (iOS 9 veya üst sürümü yahut OS X El Capitan veya üst sürümü yüklü) ve uygulama ve kitapları kullanıcılara dağıtmak.
Bu programların nasıl çalıştığını ve durumunuza en uygun olanın hangisi olduğunu öğrenmeniz için her biri ayrıca açıklanmaktadır.
Dağıtım programı gereksinimleri
Aygıt Kayıt Programı'na kaydolmadan önce desteklenen bir tarayıcı kullandığınızdan ve hesabınızı kurmak için gerekli bilgilere sahip olduğunuzdan emin olun. Her program için farklı türde bilgiler gerekebilir, ayrıntılı bilgi için program gereksinimleri sayfasını ziyaret edin.

Desteklenen tarayıcılar

OS X'te Safari 6.0.3 veya üst sürümü

Windows'ta Internet Explorer 9.0.8 veya üst sürümü

Google Chrome 27.0.1 veya üst sürümü

İşletme bilgileri

Apple müşteri numarası (doğrudan Apple'dan satın alınıyorsa)

İşletmenin yasal adı ve posta adresi Apple müşteri numarası ile ilişkilendirilenle eşleşmelidir.

DEP Bayi Kimliği (Apple aygıtları katılımcı Apple Yetkili Bayisi veya operatörden satın alınıyorsa)

Yasal adı

Posta adresi

Ülke

D-U-N-S ve vergi bilgileri
Bilgi Numaralandırma Sistemi (D-U-N-S) numarası (bu bir şirket hesabı ise)

Önemli: D-U-N-S numarası yasal işletme adı ve adresiyle aynı olmalıdır.

Vergi durumu (muaf veya değil)

Doğrulama irtibat kişisi
Bu kişi, genellikle üst düzey bir yöneticidir ve işletmeniz adına Aygıt Kayıt Programı Sözleşmesi'ni imzalamaya ve buna tabi olmaya yetkili olduğunuzu doğrular. Başlangıç hesabı ve işletme hakkındaki bilgileri doğrulamak için kayıt sürecinde bu kişiyle irtibata geçilir. Aşağıdaki bilgiler gereklidir:

Adı

İş e-posta adresi

İş telefon numarası

Unvan/Pozisyon
Hesap türleri

Apple Dağıtım Programları'nın iki ana hesap türü bulunur: program temsilcisi hesabı ve yönetici hesapları. Program temsilcisi hesabı, diğer tüm hesapları kurmak için kullanılan yeni bir hesaptır. Sadece tek bir program temsilcisi hesabı oluşturabilirsiniz.

Çok küçük işletmeler için program temsilcisi hesabı her iki programı yönetmek için kullanılabilir. Ancak en az bir yönetici hesabınız olmalıdır. Kaç yönetici hesabı oluşturacağınız kaç program kullanacağınıza ve dağıtımlarınızın nasıl yapılandırıldığına bağlıdır.

Program temsilcisi hesabı
Program temsilcisi hesabı, tüm programlar için onaylandıktan sonra program temsilcisi şunları yapabilir:

Yönetici oluşturmak ve izinlerini düzenlemek

DEP'yi kullanarak aygıtların mobil aygıt yönetimi (MDM) çözümleriyle ilişkilendirilmesini yönetmek

VPP'yi kullanarak uygulama ve kitap satın almak ve bunların dağıtımını yönetmek

Yönetici hesapları
MDM sunucularına aygıt atama gibi görevlere yardımcı olması için daha fazla yönetici ekleyebilirsiniz. Yöneticilere başka yöneticiler oluşturma ve yönetme izni de verebilirsiniz.

Yönetici hesaplarına şu izinleri verebilirsiniz:

DEP'yi kullanarak aygıtların mobil aygıt yönetimi (MDM) çözümleriyle ilişkilendirilmesini yönetmek

Uygulama ve kitapları toplu olarak satın almak ve uygulamaları aygıtlara (iOS 9 veya üst sürümü ya da OS X El Capitan veya üst sürümü yüklü) ve uygulama ve kitapları kullanıcılara dağıtmak

Başka yöneticiler eklemek ve düzenlemek

Önceki İşletmeye Yönelik Volume Purchase Program hesapları
İşletmenizi daha önce İşletmelere Yönelik Volume Purchase Program'e kaydettiyseniz Aygıt Kayıt Programı'na kaydolmak için aynı program temsilcisi hesabını kullanabilirsiniz.
Aygıt Kayıt Programı hakkında genel bilgi

Aygıt Kayıt Programı (DEP), işletmenizin doğrudan Apple'dan veya katılımcı Apple Yetkili Bayisi veya operatörden satın aldığı iOS ve OS X aygıtlarının hızla ve sorunsuz bir şekilde dağıtılmasını sağlar. Aygıtları, kullanıcılar almadan önce aygıtlara fiziksel olarak dokunmak veya hazırlamak zorunda kalmadan otomatikman MDM'ye kaydedebilirsiniz. Ayrıca MDM sayesinde Ayarlama Yardımcısı'nda belirli adımları kaldırarak kullanıcılar için kurulum sürecini daha da kolaylaştırabilirsiniz, bu sayede kullanıcılar aygıtlarının kurulumunu hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirler.

Kullanıcının aygıttan MDM profilini kaldırıp kaldıramayacağını da kontrol edebilirsiniz. Örneğin aygıtları Apple'dan sipariş edebilir, tüm yönetim ayarlarını yapılandırabilir ve aygıtların doğrudan kullanıcıların ev adresine gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Aygıt kutusundan çıkarılıp etkinleştirildikten sonra MDM'nize kaydolur ve tüm yönetim ayarları, uygulamalar ve kitaplar kullanıma hazır hale gelir.

Süreç basittir: Programa kaydolduktan sonra yöneticiler program web sitesine giriş yapar, bir veya daha fazla MDM sunucusuyla DEP hesabı arasında bağlantı kurar ve ardından belirli aygıtları MDM sunucularından biriyle ilişkilendirir. Daha sonra aygıtlar MDM aracılığıyla kullanıcılara atanabilir. Aygıt etkinleştirildikten sonra MDM'nin belirlediği yapılandırmalar, kısıtlamalar veya kontroller otomatik olarak kurulur.

Not: Aygıt Kayıt Programı şu ülkelerde veya bölgelerde kullanılabilir: ABD, Almanya, Avustralya, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, Hong Kong, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Japonya, Kanada, Lüksemburg, Meksika, Norveç, Singapur, Tayvan, Türkiye, Yeni Zelanda ve Yunanistan.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız